Turan Dursun Kimdir PDF İndir PDF Kitap İndir - Turan Dursun Kimdir PDF İndir Kitap İndir

Turan Dursun Kimdir PDF İndir

Turan Dursun Kimdir PDF İndir Ücretsiz PDF İndir Google Drive İndirme Linki


Turan Dursun Kimdir PDF İndir PDF Yandex Disk İndirme Linki


Turan Dursun Kimdir PDF İndir PDF Alternatif İndirme Linkiİçerikler

Turan Dursun Kimdir PDF İndir

Turan Dursun, Türkiye’nin önemli edebiyatçılarından biridir. Türkçe mensur ve divan şiiri konusunda çok ünlüdür. Almanya’da Berlin Humbolt Üniversitesi’nde verdiği dersler ve kitaplar cihazını sağlamasıyla Türkiye’nin edebiyat camiasına ve dünyaya kültürel olarak çok şey kattı. Türkiye’de divan edebiyatı ve Türk halk edebiyatının olgunluğa erişebilmesinin öncülerinden biri olan Turan Dursun, 2002 yılında aramızdan ayrıldı.

Turan Dursun’un Hayatı

Turan Dursun; 2 Nisan 1924 tarihinde İstanbul’un Galata bölgesinde doğdu. Baba mesleği berberlik olan Dursun, 1948 yılında Galatasaray Enstitüsünü bitirdi. 1950 yılında Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu, ardından üniversitede doçent oldu.

1954-63 yılları arasında, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Müziği Devlet Konservatuarı, Banka ve Ticaret Odaları halen Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda rektör yardımcılığı yaptı.
1963-65 yılları arasında, Bursa Yüksek Öğretmen Okulu Müdürü, 1965-66 yılları arasında ÖSYM İl Temsilciliği Kültür ile İşbirliği görevinde bulundu. Bu süre zarfında Türk Halk Edebiyatı, Kültür ve Sanat alanlarında araştırmalarda bulundu.

1966-72 yılları arasında Almanya ‘nın Berlin Humbolt Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışarak Türk Divan Edebiyatı ve Türk Halk Edebiyatı konularında kitaplar ve makaleler yayınladı. Aynı yıllarda Köln Yahudi Enstitüsü’nde de görevi vardı. 1975 yılında dekan seçildi.

Turan Dursun’un Eserleri

Turan Dursun, kültür ve sanat konularıyla ilgili yüzlerce makale yayınladı. Ülkemizde divan edebiyatı ve Türk halk edebiyatının olgunluğa erişebilmesinde öncü olan Turan Dursun, Mekteb-i Sultani adlı Türk mensur şiiri konulu kitabıyla Türkiye ve dünya şiir camiasına önemli katkılar sağladı.

Diğer ünlü eserleri arasında; “Divanian Poetry” (1979), “Turkish Folksong Anthology” (1983), “Folklor Yearbook” (1992) ve “Folk Memory in Anatolia” (1996) sayılabilir.

Turan Dursun Kimdir PDF İndir İçin Telif Hakkı ve benzeri durumlar için bizlerle mailden iletişime geçebilirsiniz.(Görsele tıklayarak kolaylıkla bizlere mail atabilirsiniz.)

Turan Dursun Kimdir PDf İndir

Turan Dursun, Türkçe şiir ve edebiyat sanatının tanınmış isimlerinden biridir. Eserleri ve çalışmalarıyla Türkiye ve dünyaya kültürel olarak çok yönlerden katkı sağlamıştır.

Turan Dursun Kimdir PDF İndir arayanlar için PDF dosyasına göz atmak isteyenler, buraya tıklayıp indirebilirler. Dosyada Turan Dursun’un hayat hikayesi ve yazdıkları ünlü eserleri hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Rate this post

Turan Dursun Kimdir PDF İndir Ücretsiz PDF İndir Google Drive İndirme Linki


Turan Dursun Kimdir PDF İndir PDF Yandex Disk İndirme Linki


Turan Dursun Kimdir PDF İndir PDF Alternatif İndirme LinkiDENEDİĞİNİZ LİNK ÇALIŞMIYORSA LÜTFEN FARKLI BİR LİNKTEN İNDİRMEYİ DENEYİN.

Yorum yapın

Google+ Sitemap Pdf Kitap İndir
Robots Alexa TR
We Google
Viski Fiyatları Geçici Mail ilahi sözleri minecraft premium satın al ilahi sözleri Selçuk Sport Apk İndir Fantazi Gecelik SMM Panel youtube mp3 dönüştürücül