Recep Çetintaş – İslam Hukukunda İkrardan Dönmenin Yargısal Sonuçları PDF indir

2 dk okuma süresi

İslam Hukukunda İkrardan Dönmenin Yargısal Sonuçları isimli ve Yazarı Recep Çetintaş olan kitabın pdf dosyasını paylaşma amacımız kitabın tanıtımını yapmaktır. Kitabın tanıtım halini buradan kontrol ederek kesinlikle orjinalini alıp daha iyi bir sonuca varmış olursunuz. Kitap olarak çözmenin PDF olarak çözmekten daha verimli olduğu tespit edilmiştir.

  • Paylaşımda bulunduğumuz İslam Hukukunda İkrardan Dönmenin Yargısal Sonuçları bu kitabın orjinalinin tanıtılması amaçlanmıştır.
  • Yayıncının talebi doğrultusunda kitaba ait tüm veriler sitemizden kaldırılacaktır.
  • Amacımız herhangi bir topluluğa zarar vermek değil sadece destek olmaktır.

Kitap Adı: İslam Hukukunda İkrardan Dönmenin Yargısal Sonuçları

Yazar Adı: Recep Çetintaş

Yayınevi: ASALET YAYINLARI

Telif Bildirimi: Telif Hakkı Uyarısı Bildirimi için Tıklayınız.

İslam Hukukunda İkrardan Dönmenin Yargısal Sonuçları Hakkında Bilgi 

Hukukun gayesi toplumsal münasebetleri düzenlemek, ferdin ve toplumun menfaatlerini korumak, insanların arasında çıkan anlaşmazlıkları çözüme kavuşturmak ve yaşanabilecek haksızlıkları önleyerek toplumda adaleti sağlamaktır. İslâm hukuku bu amaçla birtakım müeyyideler koymuş, gerektiğinde bu müeyyideleri uygulamak için yargı müessesesi tesis etmiş ve yargı yetkisini de hâkime tevdi etmiştir. Fertlerin haklarını korumak ve adaleti sağlamak için yargı görevini üstlenen hâkimin bu görevi yerine getirirken, ortaya çıkan anlaşmazlıklarda kimin haklı kimin haksız olduğunu tek başına bilmesi ve hâdiseleri çözüme kavuşturması mümkün değildir. Her biri hak iddiasında bulunan ve hakkı kendine nispet eden iki hasım arasındaki çekişmeyi sona erdirmek ve hakkı sahibine vermek için ispat görevini yürüten hâkim, birtakım delillerden hareket eder. Fertler arasındaki maddî ve manevî anlaşmazlıkların çözümüne ve adaletin tesisine yardımcı olan bu delillerin en önemlisi, kişinin, kendi üzerinde bulunan başkasına ait bir hakkı ikrar etmesidir. İslâm hukukunda kişi, hâkim karşısında, kendi üzerinde bulunan başkasına ait bir hakkı ikrar eder, ikrarında da ısrar ederse, bu ikrarı kendisini de, hâkimi de bağlayıcı kesin bir hüccet kabul edilir. Ancak bazen kişi, hâkim karşısında yaptığı bu ikrarından dönebilir. İşte elinizdeki bu kitap, İslâm yargı hukukuna göre sanığın mahkeme huzurunda hâkim karşısında yaptığı ikrarın ve daha sonra bu ikrarından dönmesinin hangi konularda lehine, hangi konularda aleyhine sonuçlar doğuracağı meselesini ele almaktadır.

İslam Hukukunda İkrardan Dönmenin Yargısal Sonuçları PDF indir

Recep Çetintaş - İslam Hukukunda İkrardan Dönmenin Yargısal Sonuçları PDF indir 1 | dosya indir logo

NOT: İndirmede problem yaşarsanız lütfen yorum olarak yazınız.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.

Bir Cevap Yazın

x